מזוזה לעסקים

מצוות התקנת המזוזה היא מהחשובות והיחודיות במצוות היהדות. למעשה, זוהי מצווה אשר הרוב המוחלט של היהודים מקיימים, כולל אלו המגדירים עצמם חילוניים. המצווה מדברת על מקום מגורים והיא מאד ברורה לגביו: עלינו לקבוע מזוזה בכל חדר בבית מלבד חדרי שירותים, אחסנה או מזווה. נשאלת השאלה, מה קורה במקום העבודה שלנו? האם עלינו לקבוע בו מזוזה? הרי הוא לא מוזכר במפורש. מצד שני, אנחנו עדים לכך שמשרדים רבים דווקא כן קובעים מזוזה. האם הם צודקים בעשותם כן? על זאת נענה במאמר הבא.

מהי מזוזה כשרה?

לפני שנגיע לעניין ההתקנה בבית העסק, חשוב להבין בכלל מהי מזוזה תקינה וכשרה. שהרי התקנה של מזוזה שאינה כשרה משול לאי התקנה כל וכלל. במזוזה ישנם שנים חלקים עיקריים: יש לנו בית מזוזה אשר שומר על הקלף ומקבע אותו אל הקיר ויש לנו את הקלף עצמו.

בית המזוזה יכול להיות עשוי מחומרים שונים ובעיצובים מגוונים. אין כאן למעשה הגבלה מבחינת כשרות. כל מה שצריך זה שהוא ישמור על הקלף. קיימים שלל בתי מזוזה העשויים מעץ זית, אבן, זכוכית, בטון, פלסטיק, קרמיקה ועוד חומרים מגוונים אחרים.

הקלף של המזוזה חייב להיות עשוי מעור אמיתי ולהיכתב על ידי סופר סת"ם. זהו אותו איש מקצוע המכיר את רזי הכתיבה הידנית ועבר הכשרה מיוחדת לכתיבת ספרי תורה, תפילין ומזוזות. על קלף המזוזה הוא כותב לאט לאט, אות אחר אות, שתי פרשיות: 'שמע ישראל' ו 'והיה אם שמוע', שתיהן מתוך חומש 'דברים'.

מכיוון שמדובר בעבודה איטית ומדויקת, קלף כשר אמיתי לא יוכל להיות לעולם זול מאד, נניח מתחת ל60 ש"ח כאשר בדרך כלל המחיר גבוה בהרבה. אנחנו מתכוונים כאן כמובן לקלף הנרכש כחדש. לקלף עצמו יכולות להיות רמות הידור שונות לפי איכות החומר וגם ההקפדה והדקדקנות בבדיקות לאחר הכתיבה. כל הקלפים הכשרים טובים אבל לעיתים אנחנו מרגישים שאנחנו רוצים להדר את המצווה עוד יותר ומשקיעים.

כאשר מדובר בעסק זה גם קשור לשמנו הטוב ונרצה לשמור עליו.

מדוע להתקין מזוזה בעסק?

כפי שציינו, אין חובה להתקין מזוזה בבית עסק. הפסוק אשר מורה לנו על המצווה אמור במפורש: 'וכתבתם על מזוזו ביתך'. למעשה, המילה 'מזוזה' מתייחסת למשקוף עצמו של בית המגורים כאשר ברבות הימים הפכה המילה לשם הכללי של מה שאנחנו מכירים כיום כבית המזוזה וקלף הפרשיה בתוכו. למרות שאנחנו לא מצווים על התקנה בעסק, אנחנו נרצה לעשות זאת מכיוון שלמזוזה יש, לפי האמונה, סגולות של הגנה ושכינה. לפי האופי של העסק שלנו נצטרך להחליט אם להתקין מזוזה. לרוב, מקובל כן להתקינה. חשוב לזכור כי מכיוון שלא מדובר במצווה, אסור לנו לברך על המזוזה בזמן ההתקנה. אפשר כמובן לעשות מזה טקס או אירוע סמלי ואפילו לשאת דברים אבל את הברכה לא אומרים מחשש שזו תהיה 'ברכה לבטלה'.

מזוזה במשרד של העסק שלנו יכולה להיות בעלת השפעה טובה על עובדים ולקוחות כאחד. במזוזה יש משהו שמחבר אותנו לצד הרוחני שלנו וגם מחבר אותנו האחד לשני. מזוזה בעסק יכולה לקרב לבבות ולעזור ליישב סכסוכים וליצור אווירה יותר נעימה של שיתוף פעולה והשראה מתוך אמונה שקיימת השגחה עליונה. בשביל רבים אלו דברים מאד משמעותיים שלא ניתן לכמת אותם בכסף או באמצעי מדיד אחר.

אם אתם עוברים למשרד חדש או אפילו פותחים עסק חדש, שיקלו לקבוע בפתחיו מזוזות מהודרות אשר יהיו סימן של הצלחה, פרנסה ואמונה!