אדם שבזמן העבודה (או בדרך אל העבודה או בחזרה מהעבודה) נפגע בשל תנאי ואופי העבודה, מוגדר כנפגע תאונת עבודה, אך על מנת להכריז על כך באופן רשמי ועל מנת שיפסקו אחוזי נכות, חשוב לדעת כיצד לפעול, ומראש נציין שיש ליידע את המעביד, לוודא שעושים זאת לצד "דו"ח הודעה על תאונה", לחפש אחר עדים וכמובן לתעד כראוי את התרחשות האירועים. בנוסף, אם ניתן אז גם מוטב לצלם את הזירה ואת מה שקרה. מה עוד חשוב לעשות? לעבור בדיקות רפואיות (בעת הטיפול רצוי לציין שהתאונה נגרמה בשל העבודה) וכמובן לשמור על סך המסמכים ולערב עו"ד, ולו על מנת להתנהל באופן מקצועי, להגדיל את גובה הפיצויים ולקצר הליכים. כמו כן, יש להיות ערוכים לכך שהתהליך עומד לערב אינספור טפסים שמסייעים להניע את גלגלי הבירוקרטיה, ופה נעצור להסביר אלו טפסים מעורבים.

הסטרס שמאחורי הטופס

רוב האנשים אינם אוהבים טפסים, רוב האנשים נבהלים כאשר הם באים במגע עם טפסים ורוב האנשים מאבדים סבלנות כשהם נדרשים למלא שורות ארוכות. אי לכך אם תבינו מראש אלו טפסים מעורבים בתהליך, אתם עשויים להתנהל בצורה יותר מושכלת וחלקה. אז אלו טפסים אכן קיימים? תיכף נציג תיאור כללי, ואם יישארו שאלות קראו עוד באתר של עורכי הדין אלמוג-שפירא.

טפסים לתאונת עבודה

סוגי טפסים

לצורך הדוגמה נבחר ב"טופס תביעה להכרה במחלת מקצוע או ליקוי רפואי כתוצאה מתנאי עבודה". במה מדובר? טופס זה נועד להכיר בליקוי רפואי או במחלת מקצוע, כאשר יש להגיש טופס נפרד עבור כל ליקוי או מחלה. טפסים מסוג זה לא חסר, ועל כן לא נציין את סך הסוגים, אך כן נסביר שיש טופס שעל העובד למלא, יש טופס שעל המעסיק למלא, יש טפסים שמיועדים אך ורק לעצמאיים, יש טפסים שצריך למלא בעת מתן טיפול רפואי, יש טפסים שמיועדים לוויתור סודיות, יש טפסים שמתייחסים לדרגות נכות שנקבעו בעבר, יש טפסים שמיוחסים לקצבת תלויים, יש טפסים שמיוחסים לוועדה רפואית, יש טפסים שנוגעים להחמרה במצב ועוד.

כל שלב והטופס שלו

לאור ריבוי הטפסים נעצור להסיק שתי מסקנות חשובות: האחת היא שחשוב להיעזר בעו"ד שבקיא בתחום על מנת שיעשה סדר ויפקח על התנהלות מושכלת, ושנית שבכל שלב נראה שיש טופס שצריך להדפיס, למלא ולהגיש, ועל כן מראש רצוי לברר עם איזה טופס נחוץ להגיע, ולו בכדי למנוע התעכבויות מיותרות.

התנהלות נכונה

לבסוף נציין שאת הטפסים עבור דמי פגיעה אין להגיש לאחר שנה מהתרחשות האירוע, וזאת כי התנהלות שכזו עשויה לפגוע בזכאות ובגובה הפיצויים, ועל כן הרבה פעמים ישנה חשיבות לתאריך הגשת הטופס אל מול הגופים השונים, ועל כן מראש רצוי להיסגר מהיכן מורידים, כיצד ממלאים, ולמי ומתי מגישים, אך שוב נרגיע ונציין שכל עוד נעזרים בסיוע מקצועי, הרי שזוכים להתנהל כהלכה. בהצלחה!