מעשני סיגריות נאלצים כיום לשלם יותר מאשר בעבר על הסיגריות שהם צורכים. זאת, במקביל לכך שמגוון מוצרי צריכה אחרים, ממשיכים לראות ירידות מתמשכות במחיר.

מתגלגלים עם המצב ומגלגלים

ב-2018 עלו מחירי הסיגריות וגם השנה נראו תהפוכות רבות במחירים בשוק זה. בגלל העלאות המחיר, מעשנים רבים עברו להכנת סיגריות עצמית, עם ניירות גלגול וטבק שנרכש במיוחד לשם כך. מאחר שזו היא אופציה זולה יותר, היא מתאימה לאנשים רבים עם הכנסה נמוכה, כולל צעירים, חיילים וסטודנטים. השנה (2019) הועלה המס על הטבק לגלגול על ידי הממשלה לרמה של המס על הסיגריות. כתוצאת לוואי מכך, עלו מחירי הטבק לגלגול וכמו כן הצטמצם מאוד היבוא של מוצר זה. בעקבות זאת, חברות הסיגריות הורידו במאי 2019 את מחירי הסיגריות הרגילות בארץ, בצעד שנועד כנראה למשוך אליהן צעירים לא מעשנים וגם חלק מחובבי "גלגול הסיגריות".

מלחמת מחירי הסיגריות

מאחורי הקלעים של מלחמת המחירים

בישראל ישנו מס גבוה מאוד על סיגריות, שגובהו מעל ל-80 אחוז. המיסוי הגבוה הזה, נחשב כאמצעי ללחוץ על הציבור הרחב לצמצם בהיקף העישון. מעבר לכך, ברור שזה הוא גם אמצעי של המדינה להשיג עוד כסף ממיסוי.

יעזור או לא?

רוב המכורים לסיגריות מוציאים על הרגל זה מאות ש"ח בכל חודש. על פי נתוני משרד הבריאות ב-2015, מדובר על היקף הוצאה של 700 ש"ח בחודש, שהם מעל ל-8,000 ש"ח בכל שנה! אין ספק שזה הוא סכום כסף לחלוטין לא זניח עבור הישראלי הממוצע, בוודאי אם הוא ממה שמכונה השכבות החלשות. אבל האם העלאות המחיר אכן ייתרמו לצמצום היקף המעשנים? ברור שבאופן חלקי התשובה חיובית והדבר הוכח גם בסקרים. עם זאת, היקף האנשים שיפסיקו הוא שאלה אחרת. נראה שרוב המעשנים לא יפסיקו לעשן בגלל העלאות מחיר. מבין אלה שימשיכו, המחיר הגבוה ייפגע כפי הנראה בעיקר באוכלוסיות החלשות.

לשרת את הציבור. לא להתנשא עליו.

עוד סימן שאלה גדול, הוא לגבי עצם ההתערבות הממשלתית, שכופה על אנשים החלטות, בצורה עקיפה שכזו. מי נתן להם את הסמכות או ביקש מהם, גם להחליט עבורי האזרח וגם לנסות לכפות עליי, האם או לא, לבצע פעולה חוקית כלשהיא, כעישון? לכפות על האזרח שלא להפר חוק, זה לגיטימי. אבל לגבי כל שאר הפעולות שאדם עשוי לעשות, שתלויות לגמרי בהחלטתו האישית, איזו מין גישה היא זו, לנסות ולהשפיע על החלטותיו באמצעות הארנק? לא נבחרתם בשביל להטיף ולא בשביל להתערב בחיינו. ניתן לכם מנדט מוגבל ולקחתם לעצמכם הרבה יותר. משרד הבריאות יכול ומחובתו לפרסם את הידוע לו על סכנות העישון – זה לגיטימי וחשוב. אבל לא לכפות עצמו, ישירות או בהתחכמויות.

לסיכום

למרות שאין ספק לגבי נזקיו הבריאותיים החמורים של העישון, כל עוד אנשים מכורים להרגל זה, הם סובלים גם מנזקו הכספי. כך שלפחות עבור השכבות החלשות, העלאת מחירי סיגריות בעיקר תכביד. מספקי ה"סם" הזה אין מה לצפות לדבר, כמוהם כספקי סמים באשר הם. אבל המושכים בחוטים בממשלה הם משרתי ציבור ולא יותר ואת זה חשוב לזכור ולהזכיר.