הוצאת אזרחות פורטוגלית: האם זה משתלם?

בעקבות החלטת ממשלת פורטוגל להכיר בצאצאי מגורשי ספרד כזכאים לאזרחות אירופאית, נפתחה האפשרות לקבלת אזרחות בפני מיליונים של יהודים. הליך הוצאת האזרחות מתחיל בבדיקה של שם המשפחה, עובר בהליך אשר כולל יצירת קשר עם הקהילה היהודית בפורטוגל וממשיך בהחלטה של שלטונות המדינה. ההליך עצמו יכול לארוך גם שנתיים תמימות במהלכן נעזרים רבים מהמבקשים בשירותים שונים של יועצים, עורכי דין ונוטריונים. מדוע אם כן בוחרים רבים כל כך לגשת ולעבור תהליך כה ארוך שמצריך הן השקעת זמן והן השקעה כספית? במאמר הבא נבדוק בדיוק את השאלה הזו וננסה לגלות מהם היתרונות הטמונים בכך.

הוצאת אזרחות פורטוגלית

אזרחות אחת – יתרונות רבים

רבים שומעים על האפשרות להוציא רכון פורטוגלי, ומעט תמהים מה הם היתרונות בכך. הלוא אין בכוונתם להגר לפורטוגל, או לחיות שם לתקופה מסוימת, אז מדוע עליהם להוציא דרכון למדינה בה לא התכוונו לגור? ובכן, הוצאת דרכון פורטוגלי טומנת בחובה יתרונות רבים, שעשויים לפתוח דלתות עסקיות, להעשיר את ההשכלה האקדמאית ואף מהווה פתח נהדר ליזמי נדל"ן.

אשרת שהייה ועבודה במדינות האיחוד האירופאי

לפי הסכמים של מדינות האיחוד האירופאי, יכול כל אדם המשתייך לאחת ממדינות האיחוד, להגר לכל מדינה אחרת באיחוד. אותה מדינה חייבת לאפשר לו לגור ולעבוד בה. מצב זה מבטל את המשמעות המיוחדת שיש לדרכונים של מדינה ספציפית באיחוד. כל דרכון של כל מדינה הוא בעצם דרכון אירופאי המאפשר עבודה בכל מקום. מכיוון שפורטוגל נמנית על מדינות האיחוד האירופאי, יוכל כל אזרח פורטוגלי לעבוד בכל אירופה. האפשרות ניתנת לרבות אזרחים שמעולם לא חיו כתושבים בפורטוגל אלא התאזרחו בעודם שוהים במקום אחר, לצורך העניין, בישראל.

זכויות סוציאליות

בדומה ליכולת של כל אזרח אירופאי לעבוד בכל מדינה אירופאית, כך גם זכאי כל אזרח אירופאי בזכויות סוציאליות רבות במדינות שונות. למעשה, אזרח אירופאי אשר יגיע למדינות כמו גרמניה, צרפת או הולנד למשל, יזכה להטבות דומות לאלו בהן זוכים המקומיים. הטבות אלו יכללו ביטוח רפואי המשולם בחלקו הניכר על ידי המעביד ומסובסד מכספי המיסים, הטבות בגין אבטלה (דורש היסטוריית עבודה באותה מדינה) ועוד.

לימודים אקדמאיים

מכיוון שכל מדינה אירופאית מתייחסת לכל אזרח אירופאי כמו אזרח שלה, ניתן לנצל זאת גם לצרכי לימודים. הלימודים הגבוהים באוניברסיטאות הציבוריות באירופה הם מסובסדים לאזרחים. בנוסף, ניתן להיעזר במלגות שונות שמיועדות לאזרחי האיחוד האירופאי. קיימים גם מסלולים רבים של לימודים שאינם אקדמיים כמו הכשרות מקצועיות שונות. גם מסלולים אלו נסמכים רבות על מענקים וסובסידיות וחלקם אפילו משולבים בעבודה מעשית.

הקלות בוויזה בעולם הגדול

תושבי האיחוד האירופאי זוכים לכניסה למדינות רבות אליהן לא ניתן להיכנס כנושאי דרכון ישראלי בלבד. הכוונה היא לא להיכנס למדינות עמן יש לישראל עימות ישיר, אלא למדינות כמו מלזיה, אינדונזיה או מדינות אחרות באפריקה למשל. הכניסה עם דרכון אירופאי, פורטוגלי במקרה הזה, יכולה להיות יותר קלה ופחות מעוררת שאלות מאשר הכניסה עם דרכון ישראלי. עוד באותו נושא צריך לציין כמובן את הכניסה לארצות הברית. כן כן, אותה ארצות הברית שכל כך מיודדת עם ישראל, עדיין דורשת ויזה בכניסה אליה. כבעלי דרכון פורטוגלי תהיו פטורים מהוצאת ויזה לפני הכניסה לארצות הברית.

השקעות שונות

אזרחי האיחוד האירופי זוכים להטבות שונות בכל הנוגע להקמת עסקים או השקעות בנדל"ן. מדינות רבות באיחוד מנסות לפתח אזורי מחיה שונים או תחומי פעילות עסקית שונים ובכך נוצרות הזדמנויות לעזרה מהן. זהו נושא שדורש מעקב אחרי פרויקטים ספציפיים. אין ספק שהגשת מועמדות לתכניות כאלו תהיה קלה יותר לאזרח אירופאי.

 

לדרכון פורטוגלי יש משמעויות ויתרונות עצומים גם למי שמעולם לא יגור במדינה עצמה. הוצאת הדרכון יכולה להיות החלטה מאד נבונה שתפתח לכם אפשרויות רבות מאד וחבל יהיה לא לנצל אותן. זכאים לקבל דרכון פורטוגלי? מוטב לברר אודות זכאותם בהקדם. בהצלחה!

שאלות בנושא הוצאת אזרחות פורטוגלית: האם זה משתלם?

הוצאת אזרחות פורטוגלית

למידע נוסף על הוצאת אזרחות פורטוגלית: האם זה משתלם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות