הכשרה טכנולוגית לפיתוח קריירה

אחד מהתחומים הגדולים ביותר של העשייה המודרנית נוגעת בכמות הנתונים האדירה שאנחנו צוברים. הטכנולוגיה אפשרה לנו לתעד כמויות עצומות של מידע ומתמודדת מדי יום עם פתרונות אחסון שיאפשרו לשמור את כל המידע שאנחנו מתעדים כל הזמן. בין אם זה תמונות, סרטוני וידאו, פרטים אישיים, צילומי מסך, מסמכים וככל שהחיים שלנו עוברים להיות ממוחשבים כפי שקורה יותר ויותר, כך מטבע הדברים אותם מסדי נתונים שאוצרים את כל המידע הזה דורשים יותר טיפול. קורס DBA הינו קורס שמטרתו להכשיר אנשים לעבוד על כל ממשקי בסיסי הנתונים.

ניהול מסדי נתונים- מה זה אומר

ברמה הארגונית למסדי נתונים ערך רב, הן בהיבטים פנים ארגוניים והן עם התקשורת החוץ ארגונית. בין אם מדובר על עסקים רווחיים, בין אם מדובר על מוסדות ציבור ובין אם מדובר על עמותות וחברות קטנות. כמובן שמסדי הנתונים משמשים גם את הממשלה ואת רשויות הביטחון ואלו הפכו למעשה לחומר הגלם המרכזי של רוב הפעולות שנעשות בין בני אדם בוודאי שבסביבה הטכנולוגית.

ניהול מסדי נתונים מתייחס לכמה רבדים, אלו נוגעים לאבטחת המידע ואחסון שלו, לממשקי המשתמש עם מסדי הנתונים ברמות הארגון השונות ולאנליזה ועיבוד של הנותנים למטרות שימוש ועבודה עמם.

מה לומדים בקורס DBA

תפקידו של קורס DBA  הוא להכשיר עובדים שהם ברמה של מולטיטלנטים שכאמור התפקיד מחייב תפקוד בכובעים שונים. שכל אחד מהם דורש התבוננות מאד ספציפית מזווית מאד מסוימת וזה לא עניין של מה בכך. אי לכך ישנם גם תנאי קבלה ולא בהכרח רק מקצועיים. כלומר אף על פי שרקע בתכנות תמיד יהווה יתרון יחסי וניכר הוא לא בהכרח יהווה תנאי מכריע לקבלה ללימודים ואילו יכולות אישיות כן. כמובן שיש עוד מגוון של תפקידים בתעשייה שתואמים לדפוסי אישיות אחרים וכדאי לפנות אליהם במידת אי התאמה, שכן עצם הרחבת הכישורים והמיומנויות חשובה לעיתים מסוג ההתמקצעות עצמו.

במסגרת קורס ניהול מסדי נתונים אם כן לומדים לעמוד על שלל ממשקי המסד, בסדרי הגודל השונים. כדאי לציין שמדובר על תחום מפתח שנדרש בכל ארגון ובכל סדר גודל ובהיותו כזה מהווה מקפצת קריירה נהדרת, ועל כן גם קורס מבוקש כל כך.

תכני הלימוד של קורס DBA

ניהול מסדי נתונים דורש יכולת לעבוד עליהם ברמת הסיסטם, כלומר להבטיח את אבטחת בסיס הנתונים ולאפשר זמינות שלו באמצעות ניהול השליפה היעילה. בנוסף, מסדי הנתונים אמורים להיות זמינים לשימוש פנים ארגוני ולעיתים גם חוץ ארגוני ולשם כך יש לנהל ממשק משתמש שמאפשר עבודה נוחה ויעילה למשתמש מתוך הארגון עם מסד הנתונים המדובר. לבסוף, מסדי הנתונים צריכים לעיתים לעבור עיבודים שונים על מנת להתאים את השימוש בהם לצרכי הארגון, אי לכך יש גם צורך לבצע עליהם אנליזה ולעבד אותם באופנים שונים.

אופי הלימודים

לימודי קורס DBA  נעשים בכיתה פרונטלית או בצורה מקוונת ונמשכים לרוב פרק זמן של כמה חודשים אינטנסיביים או שנה בלימודים אינטנסיביים פחות, משך כמה שעות לימוד בשבוע. סיום הלימודים מזכה בתעודה שערכה משתנה בין מוסד לימודים כזה ואחר, אבל בסופו של דבר אלה הם סט המיומנויות והיכולות שתצאו מהם מהלימודים הם שיכריעו את טיבם, ובכל מקרה דובר על בחירה מוצלחת.