כל מה שצריך לדעת לפני שהופכים לדירקטורים

להפוך לדירקטורים

יש לא מעט מקצועות יוצאי דופן וייחודיים בעולם, לעתים כמקצועות בפני עצמם ולעתים כנישות בתוך מקצועות רחבים יותר. בתחום הניהול, אחד מהם הוא תפקיד הדירקטור. בעלי מניות בחברה ממנים דירקטוריון (מועצת מנהלים), אשר עוסק באסטרטגיית החברה, פיקוח על ניהולה ואישור דו"חות כספיים. כלומר, הדירקטורים לא מנהלים בפועל את החברה, אלא רק מכוונים אותה, כפי שמרמזת המילה Director. רבים מעוניינים במשרה מסוג זה, מאחר שהיא פעמים רבות מתגמלת למדי כספית, מעניינת מבחינה ניהולית וגם מהווה מקפצה לתפקידי ניהול נוספים, כולל כדירקטור בחברות נוספות. אבל לפני שרצים לקנות חליפה ולחפש משרה כזו, כדאי לדעת:

ניהול חברות

אי אפשר להיות חלק מדירקטוריון, ללא רקע משמעותי בניהול זוטר יותר. בנוסף, אם בעבר חלק ממינויי הדירקטורים היו "מינויים של כבוד", כיום מדובר במקצוע לכל דבר. הבסיס למקצוע זה, הוא היבט הניהול. לרבים מהדירקטורים נסיון ניהולי רב וחלקם אפילו בעלי רקע של יועצים עסקיים מנוסים. קורס מקצועי בתחום זה עשוי לשפר התאמה של מנהל מנוסה, לתפקד כדירקטור. לגבי מי שאין לו רקע ניהולי משמעותי, זו ממש חובה לעבור קורס דירקטורים.

מיומנויות עסקיות

ניהול עסקי כולל כמה וכמה מיומנויות משנה, שדירקטור צריך להתמצא בהן היטב. היבט מרכזי הוא נושא הכספים וההתמצאות בעולם החשבונאות העסקית. עוד משמעותיים, היבטי חוק עסקי ודיני חברות. עם זאת, ייתכן שהמשמעותי ביותר, הוא דווקא נושא יחסי האנוש. דירקטור חייב להיות בעל "אינטליגנציה רגשית" מפותחת. מאחר שמדובר בפעילות שכרוכה במידה רבה של דיונים, חילוקי דעות, ויכוחים, אגו, משא ומתן ופשרות. הוא זקוק לטאקט אבל גם לאסרטיביות, כי אם אתה לא ראש גדול ואם אתה מתחמק מעימותים בכל מחיר, לרוב תחטא לתפקידך כדירקטור ולא ימליצו עליך לתפקידי דירקטור נוספים.

דרישות קבלה מיוחדות

תואר אקדמי עשוי להיות דרוש בכדי להתקבל כדירקטור בחברה מסוימת, בעיקר בחברות ממשלתיות. כמו כן, קשרים והיכרות אישית, נחשבים כאן למשמעותיים במיוחד בתהליך הקבלה לתפקידים כאלה. בחברות ממשלתיות, שיקולים פוליטיים עשויים בהחלט לקבוע מי יתקבל לתפקיד זה ומי לא.

ללמוד בהתמדה

בכדי להתקבל לתפקיד דירקטור ולהצליח בכך, חשוב להתעדכן במידע הרלבנטי העדכני ביותר, כולל בחקיקה בנושא דירקטוריונים ובהתפתחויות בה. בנוסף לכך, כשמתפקדים כדירקטור, חייבים להבין היטב בכל מה שרלבנטי לניהול אסטרטגי של אותה חברה. לעתים אלה תחומים שחדשים לבעל המקצוע, גם אם הוא מנוסה כמנכ"ל חברות וכדירקטור.

האם ניתן להתפרנס מכך?

מחד, יש תפקידי דירקטור אשר מתבצעים בהתנדבות מלאה. מאידך, ישנם אנשים שהופכים זאת למקצוע בלעדי, כאשר הם משמשים כדירקטורים בכמה חברות במקביל. בין זה לבין זה, יש מי שפועלים כדירקטורים בחברה אחת או יותר, במקביל לעבודה אחרת, לרוב ניהולית או ייעוץ בניהול. ככלל, דירקטורים מרוויחים לא מעט, מאחר שמדובר במשרת ניהול בכירה במיוחד.

לסיכום

להיות דירקטור, איננו דבר של מה בכך, אך זה לא "בשמיים". מדובר בתפקיד, שכל מי שמגדיר ניהול כקריירה שלו, יכול להגיע אליו.

שאלות בנושא כל מה שצריך לדעת לפני שהופכים לדירקטורים

להפוך לדירקטורים

למידע נוסף על כל מה שצריך לדעת לפני שהופכים לדירקטורים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות